حجامت در طب سنتی

حجامت در بم

حجامت به یک روش درمانی سنتی عربی و موجود در طب اسلامی گفته می‌شود که برگرفته از روش قدیمی‌تر کوزه‌اندازی تر در طب سنتی چین است. در طب سنتی کاپینگ یا کوزه‌انداختن به معنی ایجاد خلا بر روی نقاط خاصی از پوست بدن با وسیله‌ای همچون بادکش است که برای رسیدن به اثرات درمانی خاصی انجام می‌شود. در حجامت یا کاپینگ خیس (Dry cupping) قبل از ایجاد خلا خراش‌هایی روی سطح پوست ایجاد می‌شود تا ایجاد خلا منجر به خروج خون از بدن شود. کاپینگ از روش‌های باستانی درمان است که علاوه بر چین در یونان نیز توسط بقراط به عنوان یک روش درمانی ذکر شده است. کاپینگ تر علاوه بر جهان اسلام، در اروپا نیز تا قرن ۱۸ مورد استفاده بوده ولی با فراگیر شدن دانش پزشکی، این روش نیز به تدریج مهجور شده است.

امروزه، این روش درمانی در کشورهای عربی و مسلمان مقبولیت بیشتری دارد که مقبولیت آن در میان مسلمانان ناشی از حدیث‌هایی است که از پیامبر اسلام در توصیه به حجامت نقل شده است. گسترش انجام حجامت و خونگیری در طب اسلامی و غربی بر پایه طب اخلاطی که بیماری‌ها را ناشی از اختلال در طبایع چهارگانه بدن یعنی خون، بلغم، صفرا و سودا می‌دانست است. بر این اساس بیماری‌های ناشی از ازدیاد خون با این روش درمان می‌شدند.

حجامت برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

در افراد زیر نباید حجامت كرد:

 1. کودكان از بدو تولد تا چهارماهگی
 2. زنان باردار تا ماه چهارم بارداری
 3. زنان در زمان عادت ماهیانه
 4. افراد دارای علائم پایین بودن پلاكت خون
 5. افرادی كه دچار فشارخون مقطعی بالا هستند (در این افراد ابتدا باید با استفاده از حجامت گرم و خشك به طریق مخصوص فشار خون راكاهش داده و سپس اقدام به حجامت كرد.)

توصیه‌هایی برای قبل از زمان حجامت

 1. با شکم گرسنه و سیر این عمل را انجام ندهید.
 2. دوازده ساعت قبل از حجامت سیگار نکشید.
 3. یک ساعت قبل از حجامت انار یا شربت آب انار میل کنید تا از غلظت خون کاسته شود. همچین می‌توانید عسل، ماء الشعیر یا مایعات فراوان بنوشید.
 4. از با تجربه بودن شخصی که می خواهد شما را حجامت کند اطمینان داشته باشید.

توصیه‌هایی برای بعد از زمان حجامت

 1. تا دوازده ساعت سیگار نکشید.
 2. تا 24 ساعت ورزش یا کار سنگین نکنید.
 3. تا 24 ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور و غذاهای سرد و تند و تیز مصرف نکنید.
 4. حداقل تا 12 ساعت بعد از آن جهت جلوگیری از عفونت زخم، استحمام نکنید.
 5. قبل و بعد از این عمل خوردن انار توصیه شده است. همچنین برای جبران ضعف احتمالی، نوشیدن شربتی از عسل پس از آن توصیه می‌شود.
 6. تا 12 ساعت قبل و بعد، رابطه جنسی صورت نگیرد.
 7. طی شش ساعت اول پس از حجامت خوردن شربت عسل (یک قاشق عسل + یک لیوان آب ولرم + کمی گلاب) توصیه می‌شود.