نقش طب سوزنی در زیبایی(قسمت دوم)

ظب سوزنی صورت - پوست و مو بم

تاریخچه طب سوزنی صورت:

در اوایل قرن بیستم 1024 نسخه و تجویز پزشکی از Grottoes mogoa در دونهانگ (واقع در جاده ابریشم کشور چین) کشف شدند. بیشتر دست نوشته ها از طرف سلسله های tang,sui بودند و تجویزهای مختلفی کرده بودند از جمله مقالاتی درباره درماتولوژی و تعداد زیادی دستور العمل ساخت مواد آرایشی مثل کرم های صورت، تونیک های مو و شامپو ها … که توجه متخصصین را به خود جلب کردند.این یافته ها توانستند قدمت درمانهای زیبایی چینی ها را بر ملا سازند، اما تاریخچه روش جوان سازی پوست به مدتها قبل از آن بر می گردد.

برای مثال، کتابهای shan Hai jing یا اثراد بی ( کوهها و دریاها) که طی جنگ های ایالتی نوشته شدند و در دوران حکومت سلسله هان غربی به اتمام رسیدند. این کتابها به طور مفصل نحوه آماده سازی گیاهان دارویی برای مشکلات پوستی که اثر ضد پیری و چروک داشتند را توضیح داده اند. مثلا چربی بز کوهی که می تواند برای بهبود پوست های ترک خورده به کار برده شود و از پرنده ای به نام دم جنبانک نام برده شده که برای درمان چین و چروک به کار می رود.اعتقاد بر این است که کتاب(shen Nong Ben cao) یا (دارو شناسی مقدس) یا (the divino farmer’s medica) در سلسله هان شرقی نوشته شده است، این کتاب یکی دیگر از تالیف های معروف است و مفصلا گیاهان چینی را شرح می دهد.

در این نوشتار بسیاری از روش های آماده سازی گیاهان برای کاهش روند پیری و زندگی طولانی توصیف شده است. مواردی نیز وجود دارند که راههای جوان سازی پوست، تقویت عضلات و روش های رطوبت رسانی و براق کردن پوست با استفاده از کرمهای مخصوص را تشریح می کند.

تمایل افراد به بهسازی پوست صورت کاملا واضح است و شواهدی وجود دارند مبنی بر آنکه سالهاست در طب چینی از نقاط طب سوزنی صورت استفاده شده است. کتاب zhen jiu jia yiying یا روش های کلاسیک طب سوزنی و موکیباسشن تاثیر گذارترین کتابی است که تاکنون درباره طب سوزنی نوشته شده است، نه تنها اطلاعات باستانی را جمع آوری کرده است، در این کتاب به رنگ غیر طبیعی پوست صورت و شرایط خاص مو نیز اشاره شده است. طبق اسناد تاریخی، ملکه چین و معشوقه های امپراتور در سلسله سانگ همگی برای کمک به جوان سازی پوست و به ویژه درمانهای ضد پیری و چروک از طب سوزنی استفاده می کرده اند.

در دوران حکومت این سلسله , طب سوزنی پیشرفت زیادی کرد و شکوفا شد.ما این دوران را مرهون (bronze non) مشهور هستیم. او موسس دانشکده طب سوزنی و مسئول چاپ و توزیع طرح ها و کارهای مهم مربوط به طب سوزنی بوده پس از آن دوران باستانی طولانی، شرت طب سوزنی در دهه 1970 به اوج رسید و توانست جایگاه خود را در غرب باز کند بنابراین توجه به مزایای مختلف این نوع درمان افزایش یافت.

قرنهاست که از طب سوزنی برای افزایش طول عمر، بهسازی پوست صورت و به تعویق انداختن نشانه های پیری استفاده شده است. با این وجود فقط در طی چند دهه اخیر از نقاط طب سوزنی صورت به منظور درمان کامل صورت با طب سوزنی استفاده شده است. پروتکل های طب سوزنی زیبا سازی صورت، آنطور که ما امروزه آنها را شناخته ایم. در حال حاضر در سراسر دنیا کاربرد دارند.

رشد و گسترش طب سوزنی بهسازی صورت:

گرچه طب سوزنی صورت می تواند نتایجی مشابه با درمانهای مدرن امروزی داشته باشد اما ایده تازه ای نیست و حداقل یک هزاره است که مورد استفاده قرار می گیرد اگر به این میراث باستانی فکر کنیم لازم می شود که طب سوزنی زیباسازی صورت را به عنوان فرم دیگری از طب سوزنی در نظر بگیریم. یعنی به عنوان ضمیمه ای از آنچه یک پزشک طب سوزنی انجام می دهد.
مقایسه با درمانهای مدرن امروزی:

نرم شدن پوست و کاهش چروک های ریز از جمله نتایجی هستند که بیشتر از هر چیزی از درمان طب سوزنی صورت انتظار می روند. از دیدگاه غربی، نزدیکترین مقایسه با درمان بوتاکس صورت می گیرد.

بوتاکس برای درمان مواردی مثل چین و چروک پیشانی، چروک صورت و قسمتهایی از صورت مثل خط خنده استفاده می شود. بوتاکس راه درمانی سریعی ارایه می دهد و نتیجه فوری هم خواهند داشت و متاسفانه در جامعه امروزی مردم انتظار نتایج فوری و آنی دارند. طب سوزنی صورت روشی ظریف تر و طبیعی تر است اگر بیماران بتوانند کمی بیشتر صبر کنند تا به نتیجه برسند مطمئنم شگفت زده خواهند شد وقتی آگاهی مردم بیشتر می شود، بیشتر به روش های طبیعی ضد پیری متوسل می شوند.

نتایج مورد انتظار از طب سوزنی بهسازی صورت:

یکی از بارزترین پیشرفت هایی که خود بیماران گزارش داده اند آن است که کیفیت و حالت پوست حتی بعد از اولین درمان بهبود یافته است. تعجبی هم ندارد چون مقدار زیادی انرژی را به صورت فرستاده اید. اثر تحریکی سوزن باعث بهتر شدن گردش خون شده بنابراین خون بیشتری در سطح پوست جریان می یابد. این هم به نوبه خود از قرمزی پوست می کاهد و بر شفافیت پوست می افزاید کاهش پف و ورم قسمت هایی از صورت نیز از دیگر پیشرفت های قابل توجه است.

طب سوزنی بهسازی صورت در کاهش خطوط ابرو و خطوط خنده موفق بوده است در بیشتر بیماران پس از چند جلسه درمان این خطوط بسیار کم عمق تر خواهند شد. طب سوزنی کمک شایانی به بالا کشیدن ابروهای بیمار می کند.

انجام یک جلسه درمان فقط برای تجربه طب سوزنی است ولی برای رسیدن به نتایج بلند مدت یک دوره درمان ده جلسه ای به طور هفتگی توصیه می شود پس از آن می توان ماهی یکبار یا 6 هفته یکبار درمان را انجام داد. این طرح و زمان بندی درمانی بهترین نتیجه را عاید بیمار می کند و به صبر و تحمل نیازمند است.